Шіборі: стародавнє японське мистецтво

Сьогодні ми покажемо вам щось надзвичайне. Шіборі (сіборі)- японська техніка фарбування тканини за допомогою замотування, прошивання, складання або стиснення.

Для створення малюнків у техніці шіборі використовуються як різні пігменти, що дають багатобарвний візерунок, і однотонні фарби. Більшість забарвлень виконується за допомогою пігменту індиго, який дає красивий глибокий синій колір. Також цим пігментом спочатку фарбувалися перші джинси, тому справжній джинсовий колір насправді колір індиго.

Звичайно, майстри шіборі створюють справжні витвори мистецтва. Достатньо лише подивитися на деякі кімоно роботи японських майстрів.

Проте західні люди пристосували шіборі під себе. Один із методів став дуже популярним, отримавши назву «тай дай» (tie-dye, дослівно з англ. зав’яжи-пофарбуй). У моду його запровадили «хіпі».

Ми пропонуємо вам поекспериментувати самим. Ви дізнаєтеся, як зробити чудові, ні на що не схожі малюнки. Спробуйте, і ви самі переконаєтеся в цьому.

Вам знадобляться:

  • барвники для тканини кольору «Індиго» та закріплювач фарби
  • одяг з натуральної тканини або просто шматок тканини
  • 2 великі відра
  • гумові рукавиці
  • маленькі квадратні дерев’яні дощечки
  • гумки
  • нитки, тасьма або мотузка
  • трубка із ПВХ
  • довга дерев’яна паличка
  • ножиці

Важливо, щоб тканина була натуральною. Найкраще підійдуть льон, шовк, бавовна чи шерсть. Перед забарвленням тканину краще випрати. Ми будемо фарбувати прямокутні серветки, але, звичайно ж, ви можете використовувати тканину або одяг будь-якої форми.

Кілька основних способів фарбування технікою шіборі

Itajime shibori. Для початку складіть тканину “гармошкою”.

І знову складіть її гармошкою, тепер уже в іншому напрямку. Помістіть тканину між двома дощечками або чимось плоским і зв’яжіть ниткою або закріпіть гумками. Вони перешкоджають проникненню фарби в ті місця, які вони покривають. Чим більший квадрат, чим більше гумок і ниток використовується, тим більше білого буде у вашому малюнку. Чим менший квадрат, що вийшов, чим менше гумок і ниток, тим більше буде синього.

Arashi – у перекладі з японського “шторм”. Вона полягає у обгортанні тканини навколо трубки. Спочатку оберніть всю тканину навколо трубки по діагоналі. Потім оберніть основу трубки мотузкою і зав’яжіть подвійним вузлом.

Починайте обертати мотузку навколо тканини. Після 6-7 оборотів посуньте тканину вниз, щоб вона зібралася гармошкою, добре затягніть мотузку.

Продовжуйте обмотувати трубку мотузкою і стягувати тканину, поки весь шматок не виявиться зібраний гармошкою. Зав’яжіть мотузку вузлом зверху. У місцях, закритих мотузкою, у вас вийдуть білі смужки на блакитному тлі.

Kumo shibori – це згинання та згортання тканини в джгути. З цією технікою можна експериментувати безкінечно. Наприклад, спочатку складіть тканину гармошкою, а потім за допомогою гумки скрутіть невеликі джгутики.

Такі ж джгутики зробіть із протилежного боку.

Продовжуйте доти, доки нові джгути неможливо зробити. Візьміть додаткові гумки та зробіть щільний згорток.

Ви можете використовувати все, що у вас є під рукою для згинання та згортання тканини: прищіпки, шпильки, мотузочки. Неможливо зробити шіборі неправильно!

Розчиніть барвник у воді, як зазначено в інструкції. Розмішайте його круговими рухами.

Потім додайте активатор та закріплювач. Знову перемішайте по колу, потім у зворотному напрямку. Важливо, щоб фарба не насичувалась киснем, тому необхідно перемішувати її з обережністю.

Коли фарба добре перемішається, накрийте її і залиште щонайменше на годину. Ви побачите, що фарба вкрилася маслянистою пінкою, під якою проглядає жовтувато-зелена рідина. Фарба готова, можна розпочинати.

Спочатку прополощіть тканину у відрі з чистою водою, вичавіть всю воду і потім занурте її у відро з фарбою. Акуратно натискайте на тканину руками, щоб фарба ввібралася, намагаючись при цьому не збовтувати її.

Через п’ять хвилин тканину можна виймати. Вона буде зеленою, але не турбуйтеся, скоро під впливом кисню фарба змінить колір і стане синьою.

Пофарбуйте всю тканину, дочекайтеся, поки вона стане синьою і повторіть процес стільки разів, скільки вважаєте за потрібне. Пам’ятайте, що у вологому стані колір тканини темніший, ніж буде після висихання. Також він трохи втратить колір при першому пранні.

Залиште згортки трохи підсохнути, перш ніж розгортати. Наприклад, на ніч. Надягніть чисту пару рукавичок, візьміть ножиці та відро з водою. Тепер промийте кожен згорток і акуратно розріжте нитки та гумки.

Бачите, який ефект? Фарба іноді проникає на закриті дерев’яною пластиною ділянки тканини. І це дає приголомшливий результат. У цьому перевага шіборі – тут немає помилок!

Тепер подивимося наступний пакунок.

І ще один.

І ще на один.

Після того, як ви розгорнете всю тканину, виперіть її в пральній машині з холодною водою без порошку. Потім висушіть на низькій температурі та випрасуйте, щоб закріпити колір.

Джерело

Зберегти в Pinterest