Шведська вишивка: дивовижні візерунки із простих стібків

Шведська вишивка – досить проста у виконанні техніка, за допомогою якої можна створювати різноманітні орнаменти. У цьому матеріалі – подробиці, майстер-клас та приклади для натхнення.

Що таке шведська вишивка?

Шведською вишивкою (інша назва – шведське плетіння) називають лічильну техніку вишивки, що дозволяє створювати геометричні візерунки та орнаменти. Ця техніка досить проста: тут використовується тільки шов «голку вперед». Але потрібно проявити увагу і акуратність, щоб вірно вираховувати кількість ниток тканини для стібків і між стібками. Візерунки шведського плетіння можуть бути однотонними або виконаними нитками різного кольору.

Трохи про назву техніки. Цей спосіб вишивання називають шведським, але підтвердження того, що він зародився саме в Швеції, немає. Так склалося, що більшість старовинних зразків подібної вишивки збереглися на території Швеції – звідси і назва. Взагалі ж є свідчення, що подібну техніку використовували в різних країнах Європи. Наприклад, в Італії таку техніку називають югославською.

Суть техніки залишається тією ж: прості стібки, розташовані в точно вивіреному порядку, утворюють візерунки та орнаменти. Традиційно такою вишивкою прикрашали домашній текстиль – рушники, скатертини, доріжки, покривала, а також одяг.

Шведська вишивка: матеріали та інструменти

Канва або тканина

У шведській вишивці потрібно уважно лічити нитки тканини, тому тканина потрібна з чітким рівномірним переплетенням ниток. Можна використовувати тканину або канву з полотняним переплетенням або підібрати ту, що спеціально випускається для шведського плетіння (її часто позначають як “huck fabric”). На її лицьовій стороні витканий узор парами ниток, це допомагає при вишивці. Візерунок може бути різним.

Голка

Для шведської вишивки випускають спеціальні голки: досить товсті, з тупим вістрям і загнутим кінцем. Їх можна знайти за пошуковим запитом “голка для шведської вишивки”. Такою голкою зручно підчіплювати нитки тканини при вишивці. Можна скористатися і звичайною прямою голкою: потрібна чимала, з тупим вістрям, яке буде розсовувати, а не проколювати волокна тканини.

Нитки

Можна використовувати муліне, бавовну Перлі (“perle cotton”) або інші гладкі не дуже тонкі нитки для вишивки.

П’яльці

При шведській вишивці можна обійтися і без п’ялець, а можна використовувати їх, якщо вам так зручніше. На ділі, коли ви вишиваєте довгий орнамент, наприклад, по краю рушника, то працювати без п’ялець може бути і більш комфортно, так як в шведській вишивці візерунки вишиваються рядами, і тканину доведеться часто знімати і заново закріплювати. Якщо ж вам потрібно вишити невеликий малюнок, то працювати з п’яльцями може бути зручніше.

Як виконати шведську вишивку: майстер-клас

Для початку можна спробувати вишити якийсь не найскладніший узор ниткою одного кольору.

Вам буде потрібно:

  • тканина або канва;
  • голка для вишивки;
  • нитки (наприклад, бавовна Перлі №5);
  • ножиці;
  • схема візерунка (необов’язково, можна імпровізувати).

Крок 1

Якщо ваш малюнок, як в нашому випадку, симетричний, краще починати вишивку з його центру. Знайдіть центр вашої основи і відзначте його шпилькою або загніть на канві складочку. Відміряйте відрізок нитки з урахуванням того, аби вам її вистачило, щоб вишити хоча б один ряд узору. Всуньте нитку в голку, вузлик НЕ зав’язуйте. Знайдіть зазначену середину роботи і починайте вишивку там. Зробіть перший стібок і простягніть нитку так, щоб половина відрізка залишилася вільною. Продовжуйте стібки до краю роботи. Потім поверніться до центру, всуньте залишений відрізок нитки в голку і завершіть ряд в іншу сторону.

Якщо ваш наступний ряд узору, як в нашому випадку, виконується ниткою того ж кольору, потім можна повернути роботу і вишивати далі, якщо вистачає відрізка нитки. Вузлів в класичній шведської вишивці не робиться: вона повинна акуратно виглядати з лицьової сторони і з вивороту. Коли нитка закінчується, потрібно закріпити її, виконавши 2-5 стібків в зворотному напрямку, і потім обрізати. Можна акуратно заправити кінчик нитки під вишивку або між ниток тканини. Починаючи вишивати новим відрізком нитки, закріплюємо його за тим же принципом. Якщо ж ваша робота не передбачає демонстрації вивороту, можна зробити вузлики.

Крок 2

Потренувавшись робити прості доріжки з стібків різної довжини, можна вишити більш складні візерунки, наприклад, такі, як на фото вище. Починайте також від відміченого центру, спочатку виконуючи вишивку в одну сторону, потім в іншу.

Крок 3

Ви можете додати стібки, що перехрещуються з уже вишитими стібками, або придумати свої елементи дизайну, прокладаючи стібки вгору, вниз, по діагоналі. Головне – стежити за лічбою ниток. Завершити орнамент для симетрії можна такими ж рядами доріжок, якими він був початий.

Шведська вишивка: приклади для натхнення

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

Джерело: sozdavaisam.ru

 

Зберегти в Pinterest