Особливістю села Заліпьє у Польщі є унікальний декоративний стиль прикраси будинків та всього навколо. Примітно, що традиція нанесення малюнка народилася в кінці XIX – на початку XX ст. і розвивається досі. Традиційний Заліпський орнамент привертає мистецтвознавців і туристів своєю самобутністю.
Кажуть, вони малювали настінні квіти до великих свят, щоб сховати сліди сажі, яку не вдавалось забілити. Щоправда комини пізніше таки з’явились, а традиція все одно не згасла, ба навіть стала ще більш витонченою.
Ніхто вже не скаже вам що, або хто дав поштовх традиції. Це могло статись зненацька по всьому селу. Є версія про самотню жінку, яка втомилася від плям сажі та іншого бруду на стіні і вирішила з допомогою малюнків їх приховати.
А потім її творчість вподобали сусідки і почали малювати й собі. Поширення ідеї відбувалось миттєво, таким чином змагання господарок оформилось у чарівну традицію.
Найбільший внесок до художнього розвитку села зробила місцева художниця Феліція Курилова (Felicja Curylowa), що жила з 1904 по 1974. Завдяки її праці у селі було створено музей просто неба, який вітає відвідувачів і сьогодні.
У наш час село проводить щорічний фестиваль, приурочений до свята Тіла Христового (Boże Ciało), польського аналога Трійці. Місцеві художники, здебільшого жінки, створюють власні складні квіткові композиції на фасадах будинків, а також реставрують зображення попередніх років.
Практика поширилася за межі хатніх стін — і, задається, тепер будь який нерухомий об’єкт потенційно має непогані шанси стати полотном для живопису.
#
#
#
#
#
#
#
#
#
#
Джерела: xutir-savky.com.ua, idei-dekoru.com